Z nadzieją czekasz na informację o tym, że opłaciły się długie starania o dziecko i jesteś w upragnionej ciąży? A może Twoja sytuacja jest inna i obawiasz się, że mogło dojść do zapłodnienia? Niezależnie od tego, jakie jest Twoje nastawienie do potencjalnej ciąży, warto dowiedzieć się, co może wskazywać na jej początki. Jakie są pierwsze objawy ciąży?
Comiesięczne krwawienie a potencjalna ciąża
Pierwszym sygnałem może być brak miesiączki. Najczęściej kobiety właśnie w ten sposób zaczynają podejrzewać, że są w ciąży – gdy miesiączka spóźnia się już o kilka tygodni, coś może być na rzeczy. Z drugiej jednak strony, u niektórych ciężarnych krwawienie nadal się pojawia. Oznacza to, że nie możesz wykluczyć bycia w ciąży tylko na podstawie tego, że nie doszło u Ciebie do zatrzymania miesiączki.
Nudności pojawiające się pod koniec pierwszego trymestru
Bywają one bardzo uciążliwe i mogą być powodem do wzięcia zwolnienia z pracy. Nudności i wymioty często bywają mylnie wzięte za objaw grypy lub zatrucia. Ich przyczyną najczęściej są zmiany hormonalne dokonujące się w ciele ciężarnej kobiety.
Zawroty głowy i omdlenia
W wyniku ciąży naczynia krwionośne w ciele kobiety rozszerzają się i może dochodzić do zawrotów głowy oraz omdleń. Te objawy bywają mylnie intepretowane (i w związku z tym kobieta nie podejrzewa u siebie ciąży) jako sygnał zmęczenia, szczególnie jeśli kobieta prowadzi intensywny tryb życia.
Zwiększony apetyt i nadwrażliwość na niektóre pokarmy
Na początku ciąży wiele pań odczuwa zwiększony apetyt. Najprawdopodobniej jest to związane ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w ciele ciężarnej. Może pojawić się także nadwrażliwość na niektóre pokarmy. Przykładowo, coś, co wcześniej kobieta jadła ze smakiem, teraz ją wręcz odrzuca.
Pozostałe objawy mogące wskazywać na bycie w ciąży
Do innych objawów ciąży należą także: bóle piersi, rozdrażnienie i rozchwianie emocjonalne, konieczność częstych wizyt w toalecie, nadwrażliwość na niektóre zapachy oraz ogólne zmęczenie i senność.