
Zawód położnej jest jednym z najstarszych zawodów świata. Praca takiej osoby polega na udzielaniu pomocy i wsparcia kobiecie ciężarnej w trakcie porodu, w połogu oraz opiece nad noworodkiem. Osoby wykonujące tę pracę posiadają szeroką wiedzę z zakresu położnictwa, neonatologii oraz ginekologii. Od roku 2017 roku prowadzenie ciąży przez położne jest całkowicie refundowane przez NFZ w Polsce i dodatkowo ciężarna ma prawo wyboru takiej osoby i następuje to między 21 a 26 tygodniem ciąży.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy położnej?
Ciąża, poród jak i połóg są niejednokrotnie ogromnym wyzwaniem nie tylko dla samej ciężarnej, ale dla obojga rodziców. Dlatego, szczególnie w okresie połogu, w którego czasie zachodzi ogrom przemian w organizmie kobiety tak ważne jest wsparcie osoby doświadczonej. Zadaniem położnej środowiskowej jest odwiedzanie kobiety jeszcze w czasie trwania ciąży raz w tygodniu i refundowane jest maksymalnie 10 takich wizyt. Natomiast po porodzie dziecka położna może wspierać rodziców dwa razy w tygodniu realizując tym samym 16 wizyt mniej więcej do końca trwania połogu. Osoba pracująca w tym zawodzie posiada bardzo dużą wiedzę i stanowi ogromne wsparcie w tym trudnym dla kobiety okresie pełniąc rolę pielęgniarki, a także opiekunki medycznej czuwając nad prawidłowym rozwojem maluszka oraz powrotem do pełnej sprawności psychiczno-fizycznej matki.
W jaki sposób należy przygotować się do wizyty?
Tak naprawdę rola położnej polega na wsparciu matki oraz doglądaniu prawidłowego rozwoju dziecka. Osoba taka nie ocenia, a jedynie udziela rad oraz troszczy się o noworodka i jego mamę co jest jej głównym zadaniem oraz obowiązkiem.