Poród w wodzie – poznaj jego wady i zalety

Jeśli jesteś w ciąży i chciałabyś mieć poród naturalny, poród w wodzie może okazać się świetnym wyborem. Zanim jednak zdecydujesz, w jaki sposób chcesz rodzić kiedy już nadejdzie ten moment, ważne jest, abyś była dobrze doinformowana na temat zalet i wad takiego rodzaju porodu. Aby ułatwić Ci to zadanie, poniżej zestawiliśmy dla Ciebie powody, które przemawiają za porodem w wodzie, jak również minusy takiego porodu.

Zacznijmy od tego, czym jest poród w wodzie. Poród w wodzie to poród naturalny i może odbyć się on zarówno w domu, jak i w szpitalu, jednak konieczne są do niego odpowiednie warunki: minimum to właściwa wanna, jednak dla większej wygody można zdecydować się też na większe baseny, aby również partner kobiety rodzącej mógł uczestniczyć w porodzie, przebywając razem z nią w wodzie.

Dodatkowo, poród w wodzie ma swoje osobliwe cechy, takie jak: stała temperatura wody (370C), która musi być utrzymana podczas całego porodu, właściwe zanurzenie kobiety (zaleca się, aby była ona zanurzona do wysokości piersi) i odpowiedni czas zanurzenia (nie za długi, aby nie doszło do nadmiernego relaksu lub zmęczenia). Konieczne mogą być również badania bakteriologiczne wody. I oczywiście, aby wszystko przebiegło bez komplikacji, praca serca dziecka powinna być monitorowana.

Przejdźmy teraz do zalet i wad porodu w wodzie.

Zalety:

  • Poród w wodzie sprawia, że mięśnie łatwiej ulegają rozluźnieniu i ból jest mniejszy.
  • Dzięki wyporności wody, przyjmowanie wygodnych pozycji jest łatwiejsze.
  • Czas porodu jest zwykle krótszy.
  • Rzadziej konieczne jest nacięcie krocza (tzw. epizjotomia).
  • Są badania wskazujące na to, że poród w wodzie jest również korzystniejszy dla dziecka, ponieważ przejście z łona matki do środowiska wodnego jest dla dziecka bardziej naturalne.
  • Poród w wodzie daje poczucie większej prywatności.

Wady:

  • Istnieje większe ryzyko krwawienia.
  • Poród w wodzie ma wiele przeciwskazań, m. in. ciąża bliźniacza, jakiekolwiek zaburzenia tętna dziecka, jego złe ułożenie czy choroby układu krążenia u ciężarnej.
  • Gdy ciężarna prze w czasie porodu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do wypróżnienia, co stanowi ryzyko infekcji dla dziecka rodzącego się w wodzie.
  • Jeśli częstotliwość skurczów u rodzącej nie jest jeszcze wystraczająca, możliwe jest, że nadmierna relaksacja spowodowana przez przebywanie w wodzie dodatkowo zmniejszy rytm skurczów. Aby temu zapobiec, rekomendowane jest wejście do wody, gdy osiągnięte zostanie 5 cm rozwarcia.
  • Rodząca powinna spożywać dużo wody, ponieważ ryzyko odwodnienia jest większe.
  • Minusem może być też dodatkowy koszt takiego porodu, ok. 200-500 zł.

Udowodniono, że poród wodny ma wiele zalet i jeśli nie ma ku niemu wyraźnych przeciwskazań, na pewno jest opcją wartą rozważenia. Aby uzyskać na ten temat więcej informacji, skonsultuj się ze swoim lekarzem prowadzącym. Nie trzeba mieć od początku niezmiennego wyobrażenia na temat porodu, warto rozważyć zalety i niedogodności każdej z opcji i wziąć pod uwagę różne możliwości, aby wybrać tę, która będzie dla nas najwygodniejsza.

Czytaj podobne:  Sposoby na zaparcia w ciąży

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *