Zgaga w ciąży – jak sobie z nią radzić?

Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w życiu kobiety. Często zwłaszcza w pierwszym trymestrze mogą pojawić się niedogodności związane z zachodzącymi w ciele ciężarnej procesami. Jedną z uporczywych dolegliwości może być zgaga.

Skąd się bierze zgaga i dlaczego borykają się z nią ciężarne kobiety?

W czasie ciąży gospodarka hormonalna zmienia się. Ciało kobiety funkcjonuje inaczej niż wcześniej. Mięśnie gładkie rozluźniają się, przez co pokarm jest wolniej trawiony w przewodzie pokarmowym. Może to powodować uczucie dyskomfortu, ponieważ soki trawienne z żołądka cofają się do przełyku.

Jak zapobiegać zgadze?

Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Odżywiaj się zdrowo, a także zrezygnuj z ostrych i tłustych potraw. Staraj się powstrzymywać od jedzenia czekolady. Spożywaj ciepłe, a nie gorące posiłki. Nie przejadaj się, ponieważ może to spowodować nadmierne wydzielanie soków trawiennych. Jeżeli potrzebujesz szybkiej ulgi, spróbuj położyć się na lewym boku – dzięki temu ucisk na żołądek będzie mniejszy. Doraźnie może pomóc także picie naturalnych kefirów i jogurtów, ponieważ ich smak może zniwelować uczucie dyskomfortu.

Korzystaj z tego, co oferuje natura

Możesz także spróbować korzystać z walorów medycyny naturalnej i zaparzać ziółka. Szczególnie pomocne mogą okazać się rumianek i mięta. Jeżeli nie masz problemów z nadciśnieniem, możesz także spróbować dodawać do różnych potraw imbiru, który pozytywnie wpływa na układ trawienny.

Co jeszcze mogę zrobić, czyli domowe sposoby na zgagę

Aby nie uciskać brzucha, zrezygnuj z nadmiernie dopasowanych ubrań. Staraj się nie jeść tuż przed snem – spożywaj ostatni posiłek na dwie lub trzy godziny przed pójściem spać. W miarę możliwości układaj się do snu w wygodnej pozycji, najlepiej leżąc na lewym boku.

Ciesz się ciążą mimo niedogodności

Pamiętaj, że choć czasem możesz nie czuć się najlepiej, prędzej czy później przestaniesz być w ciąży. To jeszcze parę miesięcy, później będzie po wszystkim. Na pewno dasz radę, bo jak nie Ty, to kto?!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *