Ciąża wiąże się z wieloma zmianami w życiu kobiety. Często zwłaszcza w pierwszym trymestrze mogą pojawić się niedogodności związane z zachodzącymi w ciele ciężarnej procesami. Jedną z uporczywych dolegliwości może być zgaga.
Skąd się bierze zgaga i dlaczego borykają się z nią ciężarne kobiety?
W czasie ciąży gospodarka hormonalna zmienia się. Ciało kobiety funkcjonuje inaczej niż wcześniej. Mięśnie gładkie rozluźniają się, przez co pokarm jest wolniej trawiony w przewodzie pokarmowym. Może to powodować uczucie dyskomfortu, ponieważ soki trawienne z żołądka cofają się do przełyku.
Jak zapobiegać zgadze?
Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. Odżywiaj się zdrowo, a także zrezygnuj z ostrych i tłustych potraw. Staraj się powstrzymywać od jedzenia czekolady. Spożywaj ciepłe, a nie gorące posiłki. Nie przejadaj się, ponieważ może to spowodować nadmierne wydzielanie soków trawiennych. Jeżeli potrzebujesz szybkiej ulgi, spróbuj położyć się na lewym boku – dzięki temu ucisk na żołądek będzie mniejszy. Doraźnie może pomóc także picie naturalnych kefirów i jogurtów, ponieważ ich smak może zniwelować uczucie dyskomfortu.
Korzystaj z tego, co oferuje natura
Możesz także spróbować korzystać z walorów medycyny naturalnej i zaparzać ziółka. Szczególnie pomocne mogą okazać się rumianek i mięta. Jeżeli nie masz problemów z nadciśnieniem, możesz także spróbować dodawać do różnych potraw imbiru, który pozytywnie wpływa na układ trawienny.
Co jeszcze mogę zrobić, czyli domowe sposoby na zgagę
Aby nie uciskać brzucha, zrezygnuj z nadmiernie dopasowanych ubrań. Staraj się nie jeść tuż przed snem – spożywaj ostatni posiłek na dwie lub trzy godziny przed pójściem spać. W miarę możliwości układaj się do snu w wygodnej pozycji, najlepiej leżąc na lewym boku.
Ciesz się ciążą mimo niedogodności
Pamiętaj, że choć czasem możesz nie czuć się najlepiej, prędzej czy później przestaniesz być w ciąży. To jeszcze parę miesięcy, później będzie po wszystkim. Na pewno dasz radę, bo jak nie Ty, to kto?!