Infekcje dróg moczowych, inaczej zakażenia układu moczowego (tzw. ZUM) to jedna z najczęstszych w okresie dzieciństwa infekcji bakteryjnych. Spowodowane są zapaleniem jakiejkolwiek części układu moczowego (cewka moczowa, pęcherz moczowy lub nerka). Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat objawów infekcji dróg moczowych i ich leczenia, przeczytaj poniższy artykuł.
Przyczyny
Zakażenia układu moczowego wywoływane są przez bakterie pochodzenia jelitowego znajdujące w okolicy odbytowej. Bakterie te przechodzą do układu moczowego poprzez cewkę moczową i dostają się do pęcherza moczowego oraz czasami do nerek.
Niektóre dzieci mają większe predyspozycje do nawracających infekcji układu moczowego, np. gdy występuje u nich odpływ wsteczny pęcherzowo-moczowy (cofanie się do nerek moczu, który znalazł się już w pęcherzu moczowym) lub wady rozwojowe układu moczowo-płciowego.
Objawy
Objawy, które mogą pojawić się u dzieci zależą od ich wieku. Ogólnie rzecz biorąc, u noworodków i dzieci karmionych mlekiem matki objawy infekcji układu moczowego nie są tak wyraźne jak u dzieci starszych, może pojawić się gorączka, wymioty, odrzucenie piersi, drażliwość lub niewystarczające przybieranie na wadze.
U dzieci starszych natomiast, infekcje układu moczowego mogą objawiać się mętnym moczem o nieprzyjemnym zapachu, obecnością krwi w moczu, częstomoczem, bólem lub pieczeniem towarzyszącym oddawaniu moczu, bólem dolnej części brzucha lub okolicy lędźwiowej.
Infekcje dróg moczowych dzielą się na dwa typy:
– zakażenia dolnych dróg moczowych – są to zakażenia pęcherza i cewki moczowej. Dzieci u których występują zwykle są w dobrym stanie ogólnym i nie mają gorączki lub gorączka jest niewysoka.
– zakażenia górnych dróg moczowych – są to zakażenia, które docierają do nerek. Są poważniejsze niż zakażenia dolnych dróg moczowych i dzieci u których występują mogą prezentować pogorszony stan zdrowia z gorączką i/lub dreszczami.
Diagnoza
Aby sprawdzić, czy u dziecka występuje infekcja dróg moczowych potrzebna jest próbka moczu. Istnieją testy, które dają szybki wynik i wskazują na objawy infekcji układu moczowego, jednak, aby mieć pewność co do prawidłowości diagnozy, należy pobrać sterylną próbkę moczu i wysłać ją do laboratorium, aby wykonać posiew, którego wynik poznaje się po upływie kilku dni.
Ponadto, w niektórych przypadkach, zwłaszcza u małych dzieci i gdy dochodzi do zakażenia górnych dróg moczowych, bardzo możliwe, że lekarz zleci wykonanie badań obrazowych, aby wykluczyć wady rozwojowe, które mogłyby wpływać na wystąpienie zakażeń układu moczowego.
Leczenie
Infekcje dróg moczowych leczy się za pomocą antybiotyków. W przypadku zakażenia dolnych dróg moczowych można przeprowadzić leczenie ambulatoryjne z antybiotykiem doustnym. Jednak u dzieci ssących mleko lub w przypadku wystąpienia odmiedniczkowego zapalenia nerek, antybiotyk podaje się dożylnie, przez co konieczny może okazać się pobyt w szpitalu.
Jak zapobiegać infekcjom dróg moczowych?
Aby zapobiec wystąpieniu u dzieci infekcji dróg moczowych należy:
-
Dbać o higienę intymną poprzez częste zmienianie pieluch i u dziewczynek wycieranie części intymnych od przodu do tyłu, aby uniknąć przemieszczenia bakterii z okolic odbytu do obszaru narządów płciowych.
-
Zapewnić dobre nawodnienie, często oferując dziecku pierś lub większą ilość płynów w przypadku starszych dzieci.
-
U dzieci starszych, zachęcać do wypróżniania się za każdym razem, gdy pojawia się uczucie pełnego pęcherza, aby nie dochodziło do wstrzymywania moczu.