Zabawka Montessori dla rocznego dziecka i nie tylko. Sprawdź na czym polega Montessori!

Ostatnimi czasy dużo mówi się o metodzie wychowywania Montessori oraz można znaleźć coraz większą liczbę placówek taki jak przedszkola i podstawówki, które opierają swój system pracy właśnie na metodzie wychowawczej Marii Montessori.

Montessori na czym polega i jak zaczęła się ta historia?

Metoda ta powstała w 1907 roku we Włoszech i została wymyślona przez wyjątkową pedagog Marię Montessori, która kilka lat później założyła własną szkołę nauczania. Jej celem było wprowadzenie zupełnie innych metod wychowywania dzieci. Do głównych założeń należały między innymi: brak systemu oceniania a w tym kar i nagród. Budowanie atmosfery przyjaźni, w jednej grupie znajdują się dzieci z trzech różnych roczników. Zadaniem nauczyciela jest wspieranie dzieci oraz zapewnianie im dostępu do odpowiednich źródeł wiedzy, a także potrzebny materiałów naukowych. Ogólnym konceptem tego sposobu wychowywania dzieci była pełna akceptacja ich natury, która w bardzo dużym stopniu opiera się na poznawaniu świata. Metoda ta całkowicie odbiega od tradycyjnego wychowania polegającego na bezwzględnym posłuszeństwie oraz dyscyplinie dając dziecku wolność i przestrzeń.

​Zabawka Montessori dla rocznego dziecka

Jeśli myślisz, że dziecko do pierwszego roku życia nie potrzebuje bodźców w postaci zabawek to musimy napisać, że jesteś w błędzie. Jest to bowiem dla niego okres poznawczy, pierwsze wkładanie do buzi różnych przedmiotów, poznawanie ich faktury i kształtów rozpoczyna się bardzo szybko. Dlatego też warto zadbać, by w tym okresie dostarczyć maluchowi jak najwięcej odpowiednich akcesoriów. Zabawka Montessori dla rocznego dziecka musi mieć przyjazny materiał, a także powinna być dopasowana do małych rączek. Nie sprawdzą się tutaj głośne, skonstruowane z wielu elementów zabawki.

rączka z klockiem

Zabawki dla 2 latka Montessori – co mamy do dyspozycji?

Zabawki Montessori zachęcają dziecko do aktywności, a przez nią do ćwiczenia motoryki i aktywnego myślenia. Zabawki dla 2 latka Montessori muszą posiadać certyfikat i spełniać normy Unii Europejskiej. Warto zwracać na to uwagę, ponieważ rynek obecnie zalewany jest naprawdę tanimi produktami, która nie mają zbyt wiele wspólnego z oryginałami. Co więcej często wykonywane są one ze słabej jakości materiałów. Przez to szybciej się niszczą, a w skrajnych przypadkach są także niebezpieczne dla dzieci – mogą się odłamać jakieś małe części. Ważne jest także to, że certyfikowane zabawki nie powodują alergii. Piękne wzory i różnorodne kolory sprawiają, że maluchy bardzo chętnie sięgają po zabawki Montessori.

klocki jenga

Zabawki Montessori – zrób to sam!

Dla osób, które nie są zainteresowane inwestowanie pieniędzy w kolejne zabawki dla swoich dzieci mamy bardzo dobrą wiadomość. Mianowicie zabawki Montessori z powodzeniem można wykonać samodzielnie, albo jeszcze lepiej, bo z dzieckiem! Będzie to zajęcie kreatywne i jest szansa, że sprawi Wam naprawdę wiele frajdy. Postarajcie się wykorzystać jak najwięcej rzeczy, które już macie w domu. Nie będziecie musieli wtedy tracić pieniędzy na zakupy artykułów. W planowaniu polecamy sprawdzić propozycje, które oferuje internet. Znajdziemy tam wiele ciekawych inspiracji, których wykonanie nie zajmie zbyt wiele czasu i będzie odpowiednie zarówno dla rodzica, jak dziecka. Przeczytajcie też nasz artykuł zabawki Montessori zrób to sam. Znajdziecie w nim nasze porady w tym temacie.

kucający chłopiec

 

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *