Montessori – na czym polega i jaka jest jego historia?

szafka z zabawkami

Z całą pewnością każdy z nach choć raz w swoim życiu spotkał się z informacją na temat metody Montessori. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę skąd się ona wywodzi oraz kto stoi za jej opracowaniem. Czy wiedzieliście, że istnieją nie tylko zabawki ale również przedszkola Montessori! Warto więc zdecydowanie rozpisać informacje na temat tego zagadnienia. Zapraszamy więc do lektury.

Maria Montessori – kim była?

Metoda Montessori jak można się poniekąd domyślać wywodzi się od nazwiska wybitnej badaczki, która stoi za jej opracowaniem – Marii Montessori. Ta włoska lekarka, pedagog była pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł doktora nauk medycznych na uniwersytecie w Rzymie. Maria żyła w latach 1870-1952 i w tym czasie przeprowadziła wiele badań i obserwacji. Wynikiem jednych z nich było opracowanie wspominanej wielokrotnie w tym artykule metody Montessori. Mówimy tutaj o prawdziwej opozycji co do tradycyjnych zasad, które rządziły/rządzą edukacją. Dzieci uczone w duchu tej metody poznają świat przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów. W szkołach nie ma ocen, a także sztywnego siedzenia w ławkach przez kilka godzin z rzędu.

Pozytywny odbiór metody Montessori

Zostało udowodnione, że metoda ta pozytywnie wpływa na rozwój dziecka a w tym pomaga rozwijać jego zainteresowania. W porównaniu do metody tradycyjnej jest o wiele bardziej efektywna i pozwala na wykształcenie już we wczesnym wieku pewnego rodzaju samodzielności. Niestety wiele placówek realizujących ten model wychowania są instytucjami prywatnym i nie wszystkich na nie stać. Jednak nie należy się tym martwić, ponieważ metodę Montessori można spokojnie wprowadzić również w domu podsuwając mu pomoce oraz zabawki rozwijające jego pasuje. W zadaniach domowych nie wyręczaj w niczym dziecka oraz pozwól mu samodzielnie podejmować decyzje dotyczące na przykład tego co chce ubrać. Jeżeli planujesz skorzystać z tej metody dobrym przewodnikiem będzie książka autorstwa Simone Davies „Montessori w Twoim domu”.

akcesoria

Przedszkole i szkoła Montessori

Nieco wyżej wspomnieliśmy, że Montessori zagościło również w szkole. Warto rozwinąć ten temat i napisać, że istnieją również przedszkola, które uczą i wychowują dzieci w myśl tych zasad. A o jakich dokładnie praktykach mowa?

– poszanowaniu dziecięcego zdania

– pozwalaniu dzieciom na dowolne wybieranie metod pracy

– wykorzystywanie nietypowych zabawek do nauki

– nacisk na swobodny rozwój dziecka

– stawianie na samodzielność dzieciom

– nauczyciele jako prawdziwe wsparcie, pośrednik między dzieckiem a otoczeniem

– ułożenie dobrego porządku dnia, który zapewnia dzieciom poczucie bezpieczeństwa i daje przestrzeń do rozwoju umiejętności

– w przedszkolach pojawiają się zwierzątka, którymi dzieci się opiekują

– Język Porozumienia bez Przemocy – model komunikacji NVC autorstwa amerykańskiego psychologa i terapeuty Marshalla Rosenberga

Koniecznie zobaczcie też inne nasze artykuły np zabawki dla 2 latka Montessori. Rozwijamy w nich poruszaną tutaj tematykę. Możecie dowiedzieć się z nich między innymi jak samodzielnie wykonać odpowiednie dla dziecka zabawki, a także co warto kupić na prezent.

 

love to lern

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *