Wiele osób dorosłych może nie zdawać sobie sprawy jak ważne jest w urządzaniu pokoju dziecka prawidłowe rozstawienie mebli oraz odpowiednich akcesoriów tak, aby zachęcić pociechę do nauki, a także do rozwijania swoje kreatywności.
Kilka ważnych wskazówek
W pokoju ucznia powinniśmy wyodrębnić trzy strefy i prawidłowo je zaaranżować według ich funkcji. Jest to między innymi strefa wypoczynku, nauki oraz zabawy. W miejscu przeznaczonym do nauki powinno znajdować się biurko ustawione bokiem do okna lub przodem. Dzięki takiemu ustawieniu mamy pewność, że światło padające przez okno nie będzie tworzyło cienia np. gdy dziecko czyta książkę. Innym elementem jest dobranie odpowiedniego oświetlenia, może to być mała lampka biurkowa a także stojąca lampa. Ważne jest, aby oświetlenie to miało możliwość regulacji i dostosowania według potrzeb dziecka. Biurko warto także wyposażyć w różnego rodzaju segregatory i organizery. Miejsce do nauki powinno znajdować się jak najdalej drzwi. Z kolei strefa odpoczynku to oczywiście wygodne łóżko. Warto jest zadbać o to by przy szafce nocnej było również małe oświetlenie. W pokoju każdego dziecka nie może zabraknąć strefy zabawy, gdzie młodsze dzieci będą miały swoje zabawki, a starsze będą mogły ugościć swoich kolegów i koleżanki.
Czy wiek dziecka ma znaczenie?
Urządzanie pokoju ucznia jest ścisłe związane również z jego wiekiem. Dzieci w wieku przedszkolnym powinny naukę kojarzyć z czymś przyjemnym, czym dla nich jest zabawa. Dlatego przy biurku powinny znajdować się jego ulubione maskotki oraz elementy kojarzące się z zabawą. Starsze dziecko w wieku szkolnym ma większe potrzeby, przy takim biurku powinny znajdować się pomocne w nauce akcesoria takie jak na przykład globus. Udowodnione jest, że jaskrawe i wyraziste kolory poprawiają kreatywność i wzmacniają skupienie, dlatego warto pomyśleć o kolorowych elementach dekoracji wokół biurka. W zależności od wieku dziecka zmieniają się jego potrzeby, dbajmy wiec zawsze o jego komfort i wygodę szczególnie tą związana z edukacją oraz wypoczynkiem. Pokój dziecka ma stanowić jego azyl i miejsce, w którym się dobrze czuje.