6 miesiąc ciąży – o czym warto wiedzieć i co już zorganizować?

wozek turystyczny

Szósty miesiąc kończy drugi trymestr ciąży. Przyszła mama niebawem zacznie ostatni trymestr. Dziecko rośnie i rozwija się coraz szybciej. Do porodu zostaje 3 miesiące i wbrew pozorom nie jest to wcale tak wiele czasu. Tym bardziej że dziecko może przyjść na świat wcześniej, czyli przed ustaloną datą porodu. Dlatego warto wiedzieć nie tylko to, co dzieje się z mamą i dzieckiem w 6 miesiącu ciąży, ale także co warto już przygotować, zanim przyjdzie ono na świat.  Sprawdź, jakie zmiany następują w rozwoju dziecka pod koniec drugiego trymestru ciąży i jak być gotowym na wcześniejsze pojawienie się dziecka na świecie.

3 trymestr – rozwój. Jak wygląda dziecko w 6 miesiącu ciąży?

6 miesiąc ciąży trwa od 23 tygodnia do 27 tygodnia ciąży i kończy drugi trymestr. To czas, kiedy proporcje dziecka przybliżają się do tych, jakie maluch będzie miał po urodzeniu. Dziecko w 6 miesiącu ciąży rośnie dużo szybciej, w związku z czym koniec 27. tygodnia mierzy ok. 30 cm (od czubka głowy do stóp) i osiąga masę 600 – 700 g (od 50 do 70 dag). Maź płodowa pokrywa skórę i chroni malca przed solami  mineralnymi, które znajdują się  w płynie owodniowym.

Mięśnie kończyn są już rozwinięte, a dzięki temu ruchy dziecka stają się bardziej skoordynowane. Dziecko potrafi między innymi złapać się za stopy oraz  zacisnąć dłonie w piąstki. Kręgosłup staje się coraz mocniejszy. Dzięki temu, że struktury kostne gromadzą znaczniejsze ilości składników mineralnych, wzmacnia się cały układ szkieletowo – kostny,  w tym np. kręgosłup, dlatego malec porusza się już w pełni swobodnie i intensywnie. To właśnie w tym okresie wykształcają się komórki odpowiedzialne za świadome myślenie, a dziecko staje się wrażliwe na dźwięk i ruch.

Twarz dziecka jest już niemal do końca wykształcona. W 6 miesiącu ciąży otwierają się oczy. Dzieje się to między 22 a 24. tygodniem, a Twoje dziecko potrafi nimi mrugać, a nawet wodzić wzrokiem! Ponadto oczy reagują na zmianę i natężenie światła. Około 23 tygodnia ciąży w dziąsłach maluszka pojawia się zarzewie zębów stałych.

Czytaj podobne:  Wesz: jak ona wygląda w praktyce?

Wyprawka dla noworodka – co należy skompletować w szóstym miesiącu ciąży?

Może nam się wydawać, że koniec 2 trymestru to jeszcze mnóstwo czasu na skompletowanie wyprawki i wszelkich niezbędnych rzeczy dla maluszka, ale w rzeczywistości wygląda to trochę inaczej. Przede wszystkim warto pamiętać, że według danych statystycznych tylko około 5% dzieci rodzi się w dokładnie obliczonym terminie. Ponadto kupienie na raz wszystkich niebiednych akcesoriów czy wyposażeniu do dziecięcego pokoju bywa sporym obciążeniem finansowym, dlatego warto pomyśleć o tych najważniejszych.

Podstawowym elementem w dziecięcym pokoju jest oczywiście łóżeczko i odpowiedni materac do spania, dobrany tak, by zapewniać komfortowy sen, a jednocześnie warunkować prawidłowy rozwój i zapobiegać wadom postawy u dziecka. Dlatego w 6 miesiącu ciąży warto przygotować pokoik dla niemowlaka, a także sprawdzić wózki dla dzieci – jeden z najważniejszych elementów dziecięcego świata.

Przyszli rodzice często decydują się na tzw. wózki wielofunkcyjne, które “rosną” razem z dzieckiem: są wyposażone w gondolę, spacerówkę i fotelik samochodowy w jednym – to jeden zakup i wiele korzyści zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Warto sprawdzić wózki z gondolą na Allegro – to największy wybór w najlepszych cenach i mnóstwo ofert od wielu renomowanych firm w jednym miejscu!

Zanim kupisz wózek…

… pamiętaj, że dobry wózek wielofunkcyjny powinien mieć dużą i gondolę (wiele wózków dziecięcych jest dodatkowo wyposażonych w wygodny, miękki materac). Warto też zwrócić uwagę na przedłużaną  budkę, która osłoni dziecko zarówno przed wiatrem, jak i ostrym słońcem. Z kolei spacerówka dla maluszka musi być odpowiednio głęboka, aby siedzące w niej dziecko miało zapewnioną odpowiednią postawę. Podnóżek w wózku spacerowym powinien być regulowany, by odpowiednio zabezpieczyć nogi. Zwróć też uwagę na koła wózka: duże i pompowane zapewnią komfort na każdej, nawet nierównej powierzchni. Warta uwagi jest także waga wózka – powinien być on dość lekki, a po złożeniu zajmować jak najmniej miejsca.

Czytaj podobne:  Jaki obóz dla młodzieży najlepiej wybrać?

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *