Żółtaczka fizjologiczna – co musisz o niej wiedzieć?

Żółtaczka fizjologiczna nazywana jest również żółtaczką noworodków. Już na samym początku należy zaznaczyć, że dotyczy ona ponad połowy dzieci urodzonych w terminie oraz praktycznie wszystkich wcześniaków.

Żółtaczka fizjologiczna – zaburzenia przemian bilirubiny

No to od początku. Dziecko w łonie matki nie oddycha samodzielnie. Tlen otrzymuje z krwi matki za pośrednictwem łożyska. Oznacza to, że wymagany jest bardzo wydajny transport tlenu niż w przypadku dzieci już urodzonych. Po narodzinach te dodatkowe krwinki czerwone stają się niepotrzebne i ulegają rozpadowi. Produktem ubocznym tego procesu jest żółty barwnik (bilirubina). Jeśli noworodek ma w pełni wydolne mechanizmy fizjologiczne to bilirubina trafi do wątroby, a następnie ulegnie przemianą biochemicznym i zostanie wydalona do jelit. Jednak nie u wszystkich maluszków ten proces tak wygląda. U wielu z nich wątroba nie jest w stanie sobie poradzić z bilirubiną, a co za tym idzie jej nadmiar krąży we krwi i odkłada się w tkankach. Na skutek tego pojawia się charakterystyczne zażółcenie skóry i widocznych błon śluzowych.

Normy i terminy żółtaczki fizjologicznej

Dzieci, które urodziły się w terminie pierwsze objawy żółtaczki fizjologicznej mają w drugiej dobie życia, a ich nasilenie występuje około 4/5 doby. Po tym czasie zaczyna stopniowo zanikać. Żółtaczka występująca u wcześniaków pojawia się w 3 dobie i może trwać nawet 10 dni dłużej. Bardzo istotnym w tym czasie jest pilnowanie poziomu bilirubiny. U noworodków urodzonych w terminie nie powinno być jej więcej niż 205 mikromoli na litr (12mg/dl) a u wcześniaków 257 mikromoli na litr (15mg/dl)

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *