Joga dla dzieci – proste i przyjemne ćwiczenia dla malucha

joga

Jedno dziecko będzie miało niespożyte pokłady energii i nie będziesz w stanie za nim nadążyć, inne z kolei, może preferować siedzenie przed telewizorem i granie w Fifę na konsoli, zamiast w gry w piłkę na podwórku. Jeśli zastanawiasz się jak odrobinę okiełznać malucha pełnego ikry albo jak trochę rozruszać małoletniego leniuszka, zrównoważoną alternatywą dla porannej gimnastyki, będzie joga. Tak, dzieci też uprawiają jogę, a nawet mają do niej lepsze predyspozycje niż dorośli!

Joga dla dzieci – jak zachęcić dziecko

Jeśli samodzielnie uprawiasz jogę i chcesz zarazić pociechę swoją pasją, to masz ułatwione zadanie. Maluchy często obserwują swoich rodziców i naśladują ich zachowania. Pozwól dziecku podpatrywać cię w czasie treningu, a kiedy zauważysz zainteresowanie, zaproś do wspólnych ćwiczeń.

Bardzo często uwagę dziecka przyciągają ciekawe nazwy pozycji w jodze, szczególnie te zwierzęce. Twórz z dzieckiem ciekawe historie o psie, wielbłądzie czy drzewach, podczas wykonywania pozycji. Za każdym razem, kiedy malec wykona ćwiczenie prawidłowo, chwal i zachęcaj do dalszej aktywności.

dziecko

Joga dla dzieci – korzyści zdrowotne

Udało ci się namówić swoje dziecko do zrobienia kilku pozycji? Świetnie, teraz postaraj się, żeby regularne ćwiczenia weszły wam w nawyk. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu wad postawy i kształtowaniu się dysproporcji w ciele kilkulatka. Do tego niesie za sobą szereg innych korzyści zdrowotnych. Wzmacnia mięśnie i sprawia, że stają się bardziej elastyczne, pomaga zachować prawidłową postawę oraz zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu trawiennego. Joga ma także świetny wpływ na psychikę dziecka, ponieważ buduje w nim zdrowe nawyki, wzmacnia koncentrację, uczy cierpliwości i dodaje energii.

Joga dla dzieci – jakie ćwiczenia

Dzieciom najbardziej odpowiadają pozycje, które rozbudzają ich wyobraźnie. Zdecydujcie się na początek np. na psa z głową w dół. Niech maluch stanie na czworakach i podwinie palce stóp, a potem biodra w górę! Popróbujcie też innych pozycji zwierzęcych i roślinnych, witajcie słońce, stawajcie na głowie i bawcie się. Niech wspólna joga stanie się waszym codziennym rytuałem i małą przyjemnością.

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *