Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym – poznaj nasze propozycje

dzieci z kolorową chustą

Szkoła to niewątpliwie miejsce, w którym dzieci uczą się wielu przydatnych rzeczy. Już od najmłodszych lat przyswajają sobie zasady pisowni, poznają tajniki matematyki, a także zaczynają dowiadywać się więcej o otaczającej ich przyrodzie. Nieco czasu znajdują również na zabawę z kolegami na szkolnym boisku, co również nie jest bez znaczenia. To właśnie tam kształtują się przyjaźnie, które nierzadko przetrwają wiele lat. Jak wspierać rozwój dzieci w tym ważnym dla nich czasie? O tym dowiecie się właśnie z tego artykułu.

Zabawy słowne dla dzieci szkolnych

Nauka poprzez zabawę to świetna alternatywa dla sztywnego siedzenia w ławce. Pierwsze lata w szkole to czas na poszerzanie słownictwa, naukę czytania i pisania. Dlatego też polecamy skupić się na bardzo fajnych grach słownych, które bardzo dobrze wpłyną na poszerzenie języka u dzieci.

Co możemy Wam zaproponować?

  • Gra w skojarzenia – jedna osoba wypowiada pierwsze słowo np. lampka, a następne dopowiadają swoje skojarzenia. Wygląda to np. tak: lampka → noc → gwiazdy itd.

  • Literowy jamnik – tę grę na pewno wszyscy dobrze znają. Chodzi w niej o to, że pierwsza osoba mówi słowo, a kolejne dopowiadają następne, które rozpoczynają się na ostatnią literę tamtego słowa. Skomplikowane? Absolutnie nie, zobaczcie na przykładzie: nos →samochód → dom itd.

  • Opowiadanie historii – co powiecie na historię, która może nie mieć końca? To świetna zabawa, którą powinniście sprawdzić w podróży, gdy dzieciom dłużą się godziny spędzone w samochodzie. Polega ona na tym, że pierwsza osoba wymyśla zdanie np. „Samochodem podróżują słonie”. Zadaniem kolejnej jest dopowiedzenie ciągu dalszego np. „Celem podróży jest Afryka” itd.

  • Zabawa w kolory – tutaj mamy dla Was propozycję polegającą na wymienianiu wszystkiego co np. czerwone, zielone, niebieskie. Rzućcie jakiś kolor i sprawdźcie ile ciekawych rzeczy dzieci znajdą. Przykład? Proszę bardzo: niebieski → woda, niebo, butelka, nakrętka itd.

  • Moje oczy widzą – tutaj również mamy zabawę kolorami, ale dochodzi jeszcze do tego test na spostrzegawczość. Jedna osoba wypowiada zdanie: Moje oczy widzą coś koloru…. I upatruje sobie jakiś przedmiot. Inni uczestnicy zabawy próbują zgadnąć co miała na myśli.

Zabawy ruchowe dla dzieci szkolnych

Nie trzeba chyba nikomu oznajmiać, że dzieci to w większości prawdziwe wulkany energii. Tę energię można naprawdę dobrze wykorzystać, by nie tylko dzieci szybko zasnęły na wieczór, ale także by się czegoś ciekawego nauczyły przy okazji świetnej zabawy. Kreatywne zabawy  ruchowe dla dzieci  przeskakiwanie z jednego koła do drugiego, rzucanie woreczkami do celu, zabawa w berka lub chowanego to tylko niektóre zabawy, które możemy tutaj przytoczyć. Tych na świeżym powietrzu wdrażać można zdecydowanie jeszcze więcej. Dochodzą do tego jeszcze zajęcia dodatkowe, na które dzieci w wieku szkolnym mogą uczęszczać.

Zajęcia dla dzieci klas 1-3 – co proponujemy?

Waszym dzieciaczkom przydadzą się zajęcia dodatkowe? Chcecie jak najlepiej wykorzystać czas, gdy ich umysły są najbardziej chłonne? Pamiętajcie tylko, by przy okazji ich nie przeciążyć. Zbyt duża ilość zajęć dodatkowych może przynieść ogromne zniechęcenie i być może nawet znienawidzenie sportu, który prędzej dziecko uwielbiało. Tutaj naprawdę potrzebny jest zdrowy balans. A na co zapisać możecie swojego szkolniaka? Lista zajęć jest oczywiście zależna od miejsca, w którym mieszkanie. Do najpopularniejszych z pewnością będą należały:

  • zajęcia z języka obcego (najczęściej angielski)

  • zajęcia plastyczne (bardzo rozwijające kreatywność i zdolności manualne)

  • zajęcia taneczne (uczą świadomości ciała i synchronizacji ruchów)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Cafe Bajarka (@cafebajarka)

  • zajęcia z piłki nożnej, siatkowej, bądź koszykówki (uczą gry zespołowej)

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Filip Jadacki (@fifelopractice)

  • zajęcia na basenie (bardzo poprawiają wydolność organizmu i synchronizację ruchów)

  • sporty walki (rozwijają bardzo wszechstronnie, w tym zwiększają pewność siebie dziecka)

  • i wiele wiele innych!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *