Nauka czytania – jak się do niej zabrać?

czytanie

Dzieci po raz pierwszy z nauką literek spotykają się już w przedszkolu. To tam truskawka kojarzy się z literą „T”, a puszysty kotek nagle jest kanciastą literką „K”. W miarę upływu czasu literki zamieniają się w ciąg krótkich sylab a te w wyrazy. Utrwalane, uczą płynnego czytania ze zrozumieniem. Kiedy i jak się zabrać do tej trudnej nauki?

Baw się z maluszkiem

Dzieci uczą się przez zabawę. Dlatego też na rynku wydawniczym znajdziesz mnóstwo książeczek, puzzli oraz zeszytów, które mają za zadanie zachęcić do nauki czytania. Bez względu na to, czy będą to proste wyrazy czy też pojedyncze sylaby, dziecko oswaja się z literami i cyframi. Na początkowym stadium to zupełnie wystarcza. Od razu warto zaznaczyć, że nie należy zmuszać dziecka do nauki czytania. Ono samo będzie tego ciekawe, jeżeli odpowiednio podejdziemy do tematu.

czytanie1

Głoskowo czy przez sylaby?

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna w dużej mierze nastawiona jest właśnie na naukę czytania. Na początku to oswajanie literek, a gdy te już są znane, wchodzi sylabizowanie, a potem już łączenie w pełne wyrazy i czytanie. Wśród najpopularniejszych metod związanych z czytaniem, wyróżniamy głoskową i sylabową. Ta pierwsza to składanie literek na całe zdanie. W miarę upływu czasu dziecko robi to coraz szybciej i w końcu uczy się czytać.

czytanie2

Metoda sylabowa wydaje się trudniejsza, ale w efekcie starszak szybciej nabywa umiejętność czytania. W elementarzu wszystkie czytanki są dzielone na dwukolorowe sylaby. Dziecko czyta na głos najpierw jedną, a następnie kolejną sylabę, tworząc tym samym całe zdanie. Naukę zaczyna się od wyrazów jednosylabowych, by następnie czytać coraz bardziej skomplikowane słowa.

Metoda wzrokowa

Gdy dziecko jest w przedszkolu, można wypróbować jeszcze jedną metodę. Polega ona na tym, że na specjalnym kartoniku z jednej strony narysowana jest np.,marchewka”, a z drugiej jest napisany wyraz „marchewka”. Dziecko zapamiętuje wyraz i kojarzy go z konkretnym obrazkiem. Bawiąc się z dzieckiem w ten sposób, już od małego oswaja się go z wyrazami i literkami. A to zaowocuje szybszą nauką czytania w przyszłości.

Czytaj podobne:  Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym – poznaj nasze propozycje

A tutaj załączamy kilka ciekawych propozycji książeczek dla dzieci:

Może Ci się również spodobać

O autorze: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *