Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym – podpowiadamy!

dziewczynka i alfabet

Nie bez powodu regularnie stosuje się stwierdzenie, że dzieci są jak gąbki. One faktycznie bardzo mocno chłoną świat który ich otacza. Co za tym idzie nabywają również nawyki i przyswajają sobie nowe umiejętności. Właśnie dlatego zarówno rodzice, jak i opiekunowie przedszkolni muszą kłaść szczególny nacisk na treści, które pojawiają się wokół dziecka. Nie bez znaczenie jest tutaj także zabawa. To właśnie przez nią maluchy uczą się wielu nowych, bardzo istotnych rzeczy.

Rola zabawy w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym

W przedszkolu maluchy spędzają sporą część dnia. Najczęściej jest to około 6 do 9 godzin, podczas których ich rodzice są w pracy. W tym czasie rolę opiekuna przyjmują nauczyciele przedszkolni i to właśnie na ich barki spada ciężar przekazania nauki. Do tego celu wykorzystują oni różnego rodzaju zabawy. Dlaczego właśnie one a nie sztywne sadzanie dzieci przy stolikach z książkami? Sprawa jest dość prosta. Dzieci w wieku przedszkolnym cały czas potrzebują ruchu, potrzebują również zmieniać zadania, ponieważ nie są w stanie przez cały czas utrzymać koncentracji. Jest to zupełnie normalne zjawisko. Poprzez zabawę mogą nauczyć się zasad panujących w grupie, zdrowej rywalizacji, współpracy, a także mogą poprawić swoją koordynację ruchową. Ale to jeszcze nie wszystko, Zabawy wpływają również na poprawę zdolności motorycznych dzieci i to w każdym wieku.

Zabawy stymulujące rozwój dziecka w wieku przedszkolnym

Powyżej umieściliśmy nieco teorii na temat roli zabawy w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym. Teraz przyszła więc pora na wypisanie jak największej ilości zabaw stymulujących rozwój dziecka właśnie w wieku przedszkolnym. Co możemy Wam zaproponować?
– malowanie farbami przy wykorzystaniu dłoni
– obrysowywanie dłoni i stóp
– wycinanki, wyklejanki
– rysowanie szlaczków
– nauka kreślenia linii poziomych i pionowych
– łączenie kropek
– zamalowywanie obrazków
– odwzorowywanie obrazków
– zabawa w berka
– zabawa w „ciepło – zimno”
– zabawa w naśladowanie zwierząt i dźwięków
– układanie puzzli
– uzupełnianie brakujących elementów na obrazkach
– znajdowanie różnic między obrazkami
– gra memory
– obrazkowe labirynty
– naśladowanie rytmów
– opowiadanie historyjek na podstawie obrazków

Zabawy ruchowe dla dzieci w wieku przedszkolnym

Umieszczone powyżej zabawy bardzo dobrze wpływają na rozwój dzieci w wieku przedszkolnym i nie tylko. Warto pamiętać, że wszystkie dzieci rozwijają się w swoim tempie i być może nawet te młodsze będą gotowe na niektóre z tych zabaw. Ważną rolę w życiu przedszkolaków odgrywają również zabawy ruchowe. To właśnie one pozwalają na spożytkowanie nieocenionych zapasów energii. Co mogą wprowadzić zarówno rodzice, jak i opiekunowie przedszkolni?
– chodzenie po równoważni
– przechodzenie po drabinkach
– wspinanie się po ściankach (specjalne uchwyty)
– przeskakiwanie po gumowych przeszkodach (przypominają kamienie, ale są bezpieczniejsze)
– rzucanie woreczkami lub piłeczkami do celu
– zabawa w chowanego
– zabawa w berka
– przeciąganie liny
Nie wolno zapominać również o zabawach w piaskownicy! To niezwykle rozwijające zajęcie, które potrafi pochłonąć nawet te starsze już dzieci.

piaskownica

Sprawdźcie koniecznie także kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym, które dla Was opisaliśmy. Zostawiamy Wam jeszcze link do jednego z filmików, który powinien Was zainspirować do wprowadzenia nowej zabawy!

 

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *