Puzzle dla rocznego dziecka i innych grup wiekowych

Puzzle to nie tylko zabawa i rozrywka, są one też świetnym narzędziem do rozwoju różnorodnych umiejętności u dzieci. Ćwiczą pamięć wizualną, umiejętność rozróżniania kształtów i kolorów, skupiania uwagi, porównywania i analizy, przewidywania, a także są ćwiczeniem doskonalącym motorykę małą. Jak dobrać jednak puzzle do wieku dziecka? Przygotowaliśmy zestawienie, które Ci w tym pomoże.

Puzzle dla najmłodszych i starszaków

Firmy produkujące puzzle zwykle podają przedziały wiekowe, dla których przeznaczone są puzzle, zależnie od wielkości elementów i ich liczby. Jeśli dziecko jest przyzwyczajone do układania puzzli, można zaproponować mu niektóre układanki wcześniej, zanim osiągnie dany wiek. Dzieci, które nigdy nie bawiły się puzzlami mogą potrzebować jednak więcej czasu, aby ułożyć te najbardziej skomplikowane. Nasze zestawienie zaczniemy od propozycji dla dzieci najmłodszych, w wieku jednego roku, i skończymy na tych starszych, powyżej 5 lat. Możesz przejść od razu do przedziału wiekowego, który Cię interesuje.

Duże puzzle dla dzieci w wieku 1 roku: mniej niż 4 elementy

Trudno liczyć na to, że 12-miesięczne dziecko ukończy jakieś zadanie samodzielnie. Możemy jednak zaproponować mu zabawę puzzlami o dużych elementach, aby już w takim wieku próbowały je dopasować. Najlepiej zacząć od pokazania dziecku ułożonych już puzzli dwu- lub trzyelementowych, następnie oddzielić puzzle i połączyć je ponownie, aby dziecko zobaczyło, że musi połączyć elementy, aby pojawił się początkowy obrazek.

Jeśli chodzi o tematykę układanek, odpowiednie w tym wieku będą zwierzątka czy figury geometryczne. Co do rodzaju puzzli, polecamy puzzle magnetyczne oraz takie, które zawierają elementy wpasowujące się w dziurkę.

Układanki drewniane dla dzieci

Najbardziej odpowiednie będą puzzle drewniane, które mają uchwyty – najmłodszym dzieciom będzie łatwiej je obracać i wpasowywać. Puzzle drewniane są świetne, ponieważ są bardzo trwałe. Maluchy maja przy nich ogrom zabawy, a grubość materiału sprawia, że łatwo jest im je utrzymać w rączkach.

puzzle drewniane

Również puzzle z dźwiękiem mogą zainteresować najmłodsze dzieci. Puzzle to niezastąpiona zabawa na długie wieczory. Koniecznie wypróbujcie różne warianty puzzli u siebie. Teraz już wiecie jak kreatywnie spędzić czas z dzieckiem. Tutaj wszelkiego rodzaju inne układanki sprawdzają się znakomicie. Nie muszą one zawsze odnosić się do ulubionych, bajkowych bohaterów. Koniecznie poszukajcie w sklepach różnych tego typu akcesoriów. Wasze wieczory staną się znacznie przyjemniejsze!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *