„Dieta matki karmiącej” – naprawdę jest coś takiego?

karmienie

Każda młoda mama zapewne słyszała o zakazach dotyczących spożywania niektórych potraw. Czy faktycznie kapusta oraz kawa musi być na cenzurowanym? Odpowiedź nie jest jednoznaczna i zależy w dużej mierze od samego dziecka. Dlaczego tak się dzieje?

Najzdrowszy pokarm dla noworodka

Karmienie piersią to najcenniejsze, co możesz dać swojemu maluszkowi. Bez względu na to, czy będzie to trwało kilka dni, czy kilka miesięcy, zdrowe mleko matki jest źródłem wielu składników odżywczych oraz witamin. Te z kolei są niezbędne do zdrowego rozwoju.

Decyzję o tym, czy mama decyduje się na karmienie piersią, czy też gotowymi mieszankami, powinna podjąć ona sama. Karmienie wiąże się nie tylko z zakupem nowych akcesoriów, takich jak laktator, sterylizator czy rogal do karmienia. I choć pozytywnych aspektów związanych z takim sposobem odżywiania jest bez sporo, to wiąże się z radykalną zmianą trybu życia mamy. Nie każda kobieta jest na to gotowa.

Kierat karmienia

Choć w teorii kobieta karmiąca nie musi być cały czas przy dziecku, to w praktyce tak to właśnie może wyglądać. Do tego, sama musi uważnie obserwować to co i jak je. Dieta matki karmiącej to nie mit, a racjonalna konsekwencja tego, że dziecko je to, co mama wcześniej. Na czarnej liście potraw, z których mama karmiąca musi zrezygnować, są:

  • Produkty wysoko przetworzone
  • Mocne mieszanki ziołowe
  • Produkty wzdymające, takie jak fasola lub kapusta
  • Alkohol
  • Kawa w dużych ilościach
  • Czekolada i inne słodycze
  • Surowe mięso
  • Napoje typu Pepsi, Coca-Cola, które zawierają dużo kofeiny.

Warto uważnie obserwować swoje dziecko. Jeżeli po zjedzeniu konkretnej potrawy Twój maluch jest niespokojny, zastanów się, czy przypadkiem to nie jest sprawka tego, co zjadłaś przed paroma godzinami.

karmienie butla

Gdy boli maluszka brzuszek

Bardzo często kolki oraz wzdęty brzuszek bierze się właśnie z faktu, że mama zjadła coś ciężkostrawnego. Jednak może to być również objaw nietolerancji laktozy. Warto w tej sprawie skonsultować się z lekarzem pediatrą, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Mimo, że karmiąc, musisz trzymać się specjalnej diety, nie ograniczaj jedzenia. Przyjmuj dużo płynów oraz średnio o 400 kalorii więcej niż zwykle!

placz dziecka

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *