Kiedy na świecie pojawia się maleństwo, cały świat staje na głowie. Mama zazwyczaj zostaje jeszcze z dzieckiem w szpitalu i to na tacie spoczywa najczęściej obowiązek dopełnienia wszelkich formalności urzędowych. Od czego więc zacząć? Oto niezbędna lista!
Urząd stanu cywilnego
Tu generujesz akt urodzenia, który jest swego rodzaju dokumentem wyjściowym. Bez niego nie załatwisz żadnych innych formalności. Urodzenie dziecka zgłaszasz do urzędu stanu cywilnego właściwego dla miejsca urodzenia dziecka. Może to zrobić zarówno ojciec jak i matka dziecka, a gdy są niepełnoletni, robi to za nich przedstawiciel ustawowy albo pełnomocnik. Najlepiej zrobić to jak najszybciej, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień na dalszej drodze administracyjnej. Pamiętaj, aby mieć przy sobie dowód tożsamości oraz ustalone wcześniej imiona, jakie nadacie dziecku.
To również po stronie USC leży wniosek o wygenerowanie numeru PESEL dla dziecka. W tym celu wysyła wniosek, a następnie niezwłocznie informuje rodziców, podając konkretne dane. Aż w końcu, to właśnie w tym urzędzie należy zameldować dziecko. W przypadku, gdy rodzice są zameldowani w dwóch różnych miejscach, wskazuje się jedno, pod które będzie wpisane również nowo urodzone maleństwo.
Jeżeli matka i ojciec dziecka nie są małżeństwem, mają przed sobą jeszcze jedną administracyjną sprawę w USC. Chodzi o uznanie ojcostwa, które jest słownym potwierdzeniem przez partnera, że jest ojcem dziecka. W terminie do 3 miesięcy o to samo potwierdzenie jest proszona mama dziecka. Tyle w urzędzie, ale to jeszcze nie koniec administracyjnych spraw.
NFZ i ZUS
Każde dziecko powinno być ubezpieczone, aby w pełni mogło korzystać ze świadczeń zdrowotnych związanych ze szczepieniami i nie tylko. Dlatego też najszybciej jak to możliwe, należy zgłosić do swojego miejsca pracy fakt urodzenia dziecka. Jeżeli jest prowadzona własna działalność, ubezpieczenie należy zgłosić we własnym zakresie.
Następna ważna rzecz, to wybór najlepszego ośrodka zdrowia i złożenie tam deklaracji. Wybór ten warto przemyśleć jeszcze przed porodem, na spokojnie rozważając oferty poszczególnych placówek medycznych. Deklarację jednak możesz złożyć dopiero wtedy, gdy dziecku będzie nadany numer PESEL.