Kreatywne zabawy z dzieckiem – poznaj nasze propozycje

Na zewnątrz coraz szybciej ciemno? Nie masz pomysłu na to, jak zająć Twojego malucha? Nie wiesz czym kreatywny zająć swoje dziecko po przedszkolu czy szkole? A może po prostu masz zwyczajnie dość zabaw powielanych codziennie? Nie zależnie od tego, co sprawiło, że trafiłeś na ten artykuł zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami. Podpowiadamy Ci dziś kilka ciekawych zabaw, które na pewno spodobają się wszystkim domownikom!

​Kreatywne zabawy z rocznym dzieckiem

Każdy rodzic, zarówno ten malucha, jak i starszaka doskonale zdaje sobie sprawę z tego jak ciężko jest znaleźć dla dzieci zabawę, której poświęcą one więcej niż pięć minut uwagi. W przypadku rocznych dzieci jest to o tyle trudne, że bardzo szybko się one nudzą. Co więcej, wiele zabaw jest dla nich niebezpiecznych, więc trzeba ostrożnie dobierać im zajęcia. Dobrze sprawdzą się tutaj popularne klocki i puzzle. Dostosowane odpowiednio do wieku mogą przynieść maluchowi sporo frajdy. Będzie mógł tworzyć przeróżne konstrukcje, a także łączyć ze sobą elementy, by powstał jednolity obrazek. Kreatywne zabawy dla rocznego dziecka w domu to również ciastolina. Tutaj trzeba pamiętać, że roczna pociecha musi być pod stałą opieką rodzica. Taka zabawa przyniesie jej ogrom radości, ale trzeba pilnować, by ciastolina, plastelina, czy też inna masa, nie były brane przez malucha do ust.

lepienie z masy

​Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym

Wiek przedszkolny to czas, kiedy dziecko bardzo intensywnie się rozwija. Jest ciekawe świata, budzi w sobie prawdziwego odkrywce. Co więcej, wówczas już jego umiejętności pozwalają mu na podejmowanie samodzielnych obserwacji oraz szukanie wszelakich rozwiązań. Właśnie dlatego warto w tym okresie zadbać o kreatywne zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym. Rola zabawy w rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym jest bowiem nie do przecenienia. Niech więc zajęcia będą absorbujące i rozwijające. Świetnie sprawdzają się wszelkiego rodzaju prace plastyczne z wykorzystaniem tego, co jest aktualnie po ręką. Tak więc, nasze propozycje to:

  • Zabawa z plasteliną

W każdym domu, w którym są dzieci znajdzie się i trochę plasteliny. Warto ją w fajny sposób wykorzystać. Jednym z nich jest wyklejanie wydrukowanych lub narysowanych wcześniej wzorów np. liści czy dyni. Takie wyklejanie to świetna zabawa dla młodszych i starszych dzieci, a i rodzic będzie mógł się pobawić. Po wyklejaniu można daną ozdobę wyciąć i z kilku zrobić piękny jesienny łańcuch.

zabawa plasteliną

  • Wykorzystanie liści

Skoro już o łańcuchu mowa to można wykonać również inne. Ciekawym sposobem jest wybranie się na wspólny spacer i nazbieranie pięknych liści w różnych barwach. W domu wystarczy je przewlec na sznurek i gotowe. Uzyskana dekoracja będzie świetną ozdobą każdego pokoju. Liście można również dać dzieciom by próbowały je odrysować, a następnie pokolorować. Mogą one także służyć jako materiał do wyklejania innych obrazków.

kolorowe liście

  • Jesienne szyszki

Szyszki to tak jak liście darmowy materiał, który znajdziemy w każdym parku czy lesie. Wystarczy wybrać się na spacer i nazbierać ich trochę do koszyczka. Co można z takich szyszek stworzyć? Szyszki w połączeniu z filcem mogą stać się zwierzątkami takimi jak jeżyk czy sowa. Z podłużnych warto również zrobić bałwanka. Wystarczy pomalować je na biało i dodać białą główkę np. ze styropianu. Szyszki można wykorzystać również do zrobienia stroika świątecznego. Pomysłów jest naprawdę wiele!

​Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

Wiemy już jak zająć przedszkolaka, a co z dziećmi uczęszczającymi już do placówki szkolnej? Ten okres trwa długo, więc tutaj skupimy się na tych najmłodszych, czyli chodzących do klas 1-3. Jakie zajęcia będą dla nich najlepszym rozwiązaniem, które zapewni im rozrywkę, zaabsorbuje ich uwagę na dłuższą chwilę, a dodatkowo nauczy przydatnych rzeczy? Niewątpliwie tutaj również sporą uwagę można skupić wokół zajęć plastycznych. Tak jak w przypadku przedszkolaków, sprawdzają się tutaj różnego rodzaju wykorzystujące plastelinę, bibułę, wycinanki, czy też w przypadku nieco starszych gorący klej. Przy jego pomocy można wykonać naprawdę wiele ciekawych prac. Warto mieć w domu także różne kształty ze styropianu. Ich ozdabianie przynosi wiele frajdy, a także uczy łączenia kolorów i różnych struktur. Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym to także ogrom zabaw ruchowych. Ćwiczenia można wykonywać zarówno w domu, jak i w okresie letnim na zewnątrz.

Kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci

Z całą pewnością rodzice zgodzą się ze stwierdzeniem, iż dzieci mają niespożyte pokłady energii. Warto wykorzystać je w taki sposób, by maluchy mogły przy okazji się czegoś nauczyć. Między innymi mogą trenować równowagę. Chodzenie po wąskich ławkach, przeskakiwanie z nogi na nogę, czy podskoki właśnie na jednej nodze. Te wszystkie czynności naprawdę rozwijają. Warto również postawić w swoim ogrodzie kosz, do którego dzieci będą mogły rzucać piłką. Dobrze sprawdzają się oczywiście również bramki piłkarskie, czy nawiązania do innych sportów.

deskorolka

Wbrew pozorom kreatywne zabawy ruchowe dla dzieci nie kosztują wiele. Owszem wydatek na piłkę, czy bramki może zostać poczyniony, ale nie jest to konieczność. Przeszkody można ustawiać nawet z patyków znalezionych w lesie. Można również rzucać do celu samodzielnie przygotowanymi woreczkami np. z kaszą. Z pozoru banalne, w praktyce genialne pomysły. Dzieci lubią wyzwania i zabawę na świeżym powietrzu, więc zdecydowanie warto to wykorzystać!

Koniecznie sprawdźcie filmiki, z których dowiecie się jak kreatywnie spędzać czas z dziećmi w różnym wieku!

You May Also Like

About the Author: admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *